Příroda je mocná čarodějka a do listů, plodů, semen, hlíz i jader téměř všech keřů, bylin a stromů ukryla nejrůznější chemické látky s mnohdy až překvapivými účinky.…
Kratom – účinky, rizika, zkušenosti
Kratom (Mitragyna speciosa) je psychoaktivní rostlina z čeledi Rubiaceae obsahující alkaloidy, které navozují euforizující efekt. Nejznámější psychoaktivní látky kratomu jsou mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Tato rostlina pochází z Jihovýchodní Asie. Kratom byl po staletí oblíbený pro své stimulační a analgetické účinky. V posledních letech se dostal do většího povědomí zejména mezi pacienty léčící se se závislostí na opioidech jako alternativa k medikamentózní léčbě. Uživatelé kratomu buď žvýkají syrové listy rostliny, pijí extrakt z převařených listů nebo usušené listy kouří. Kratom je užíván několika způsoby:
- jako náhražka opia,
- ke zmírnění abstinenčních příznaků po vysazení jiných opioidů,
- k úlevě od bolesti, průjmu a kašle
- nebo ke zvýšení výdrže a energie.
Tento návrh vedl k odporu veřejnosti, vědců a zákonodárců. Po této vlně nevole DEA svůj návrh odložila, ale kratom dále nese označení „drug of concern“ (neregulovaná, ale představující riziko při zneužití). V několika státech USA je nezákonné kratom držet a užívat (Alabama, Arkansas, Inidiana, Tenessee, Vermont a Wisconsin). Zakázán je dále v Thajsku nebo Malajsii a kontrolován v mnoha zemích Evropské Unie.
Mitragynin a 7-hydroxymitragynin
Psychoaktivní vlastnosti kratomu jsou zejména přičítány dvěma indolovým alkaloidům – mitragyninu a 7-hydroxymitragyninu. Nedávné průzkumy ukázaly, že tyto látky mají analgetické a antinociceptivní účinky. Dále bylo prokázáno, že 7-hydroxymitragynim má silnější účinky navzdory tomu, že kratom obsahuje větší množství mitragyninu. Tato látka má skrze orální podání lepší biologickou dostupnost než mitragynin, což z něj činí silnější mediátor analgetických účinků kratomu na lidské tělo. Smrtelná dávka mitragyninu nebyla dosud definována. Obě látky vyvolávají stavy, které vyvolávají opioidy. Abstinenční příznaky jsou také velmi podobné abstinenci jiných opioidů. Studie naznačují, že za tyto účinky jsou z velké časti zodpovědné akce, které probíhají na μ- a δ- opiodních receptorech.
Pozitivní účinky užívání kratomu
Oblíbenost a známost kratomu vzrostla zejména pro jeho povzbuzující účinky a možnost substituovat jiné opioidy. Má podobné opiodní účinky jako kokain a byl používán domorodci v tropické a substropické Asii např. k léčbě svalové bolesti, potlačení únavy, jako analgetikum, antihypertenzivum, proti průjmům nebo jako imunostimulant. Užívání kratomu se připisují příznivé účinky na organismus. Mezi tyto zdravotní benefity patří stimulační, sedativní, antinociceptivní nebi antidepresivní účinky. Předpokládá se, že snižuje permeabilitu cév a uvolňování prozánětlivých mediátorů. Kratomu je několika zdroji připisováno, že má v malých dávkách energizující účinek, zatímco ve vysokých dávkách má zklidňující účinek.
Kratom může být používán jako alternativa za účelem snížení nebo nahrazení užívání určité látky, která je nežádoucí. Tento proces nazýváme substituce. Opioidy jako metadon nebo buprenorfin jsou substituovány za potenciálně nebezpečnější sloučeniny (heroin nebo oxykodon).Metadonem nebo buprenorfinem může být dále substituován kratomen.
Studie pod vedením S. Trakulsrichai a kolektivu z roku 2015 zabývající se farmakokinetikou mytragyninu u mužů uvádí zajímavá data a výsledky. Jedná se o první farmakokinetickou studii. Studie byla provedena v Thajsku 10 chronickým uživatelům kratomu, kterým byl podán čaj (výluh z kratomu) o známém množství po dobu 7 dní. Výsledky ukázaly, že farmakokinetika mitragyninu je lineární. Tento jev může být vysvětlen snadným odbouráním mitragyninu z krevního oběhu bez invazivních metod jako je hemodialýza nebo hemoperfuze. Studie uvádí, že zde existuje možnost lékařského využití kratomu jako léku proti bolesti nebo jako méně toxičtější náhražku opiodů.
Rizika užívání kratomu
Literatura uvádí, že mezi nejčastější nepříznivé účinky užívání kratomu patří závislost díky jeho opiodním vlastnostem. Na základě dat z průzkumů, systematických přehledů, terénních studií a kvalitativních metod několik studií vyvozuje nepříznivé účinky spojené s užíváním zejména na duševní zdraví a kognitivní funkce. Mezi další negativní účinky užívání literatura řadí:
- úbytek váhy, dehydratace, zácpa nebo únava,
- třes rukou, bolesti hlavy, únava, ztráta chuti k jídlu, bolesti žaludku,
- střídání zimnice a pocení, závratě, svědění, necitlivost v ústech a krku,
- tachykardie, hypertenze, neklid nebo podrážděnost, ospalost, nevolnost, zmatenost, zvracení a další.
Některé zdroje uvádějí souvislost užívání kratomu s psychózou, různými záchvaty, interhepatální cholestázu, arytmií, komatem nebo smrtí.
Studie pod vedením profesora S. Suwanleta z roku 1975 se zabývala uživateli kratomu v Thajsku. Bylo vybráno 30 mužů a 30 žen závislých na užívání kratomu. Metodologie v této studii se sestávala z dotazníku o 30 otázkách. Jeden z účastníků studie uvedl, že po 5-10 minutách užití se cítil šťastný, měl chuť do života a pracovat. Respondenti s dlouhodobým užíváním zaznamenali úbytek na váze a ztmavla jim kůže nejvíce v obličeji a na tvářích. Jako další příznaky užívání respondenti v dotazníku uváděli sucho v ústech, anorexii nebo častou zácpu. Studie uvádí několik abstinenčních příznaků užívání. Mezi ně patří agrese, nechuť a neschopnost pracovat, bolest svalů a kostí a cukání v končetinách. Dále několik respondentů v dotazníku uvedlo, že prodělali psychózu. Nejintenzivnějším případem byl muž ve středním věku, který trpěl bludy, halucinacemi doprovázené zatemněnou myslí.
Na základě dosavadních farmakologických, farmakokinetických a klinických dat nelze pevně potvrdit jeho bezpečnost a účinnost při užívání. Dále není kratom dosud dostatečně prozkoumanou oblastí, tudíž nelze jeho pozitivní vlastnosti nebo rizika užívání podrobně charakterizovat.
kratoˇ, kratom, kratom prodej, kratom účinky, kratom praha
Zdroje:
Eggleston, W., Stoppacher, R., Suen, K., Marraffa, J. M., & Nelson, L. S. (2019). Kratom Use and Toxicities in the United States. Pharmacotherapy: The Journal of Human Pharmacology and Drug Therapy.
White, C. M. (2017). Pharmacologic and clinical assessment of kratom. American Journal of Health-System Pharmacy, 75(5), 261–267.
Swogger, M. T., & Walsh, Z. (2018). Kratom use and mental health: A systematic review. Drug and Alcohol Dependence, 183, 134–140.
Wahbeh A., Nasralah T., El-Gayar O., Al-Ramahi M.A., El Noshokaty A. (2021). Adverse Health Effects of Kratom: An Analysis of Social Media Data. Computer Information Systems Faculty Publications. 2.
Fluyau, D., & Revadigar, N. (2017). Biochemical Benefits, Diagnosis, and Clinical Risks Evaluation of Kratom. Frontiers in Psychiatry, 8.
Trakulsrichai S, Sathirakul K, Auparakkitanon S, Krongvorakul J, Sueajai J, Noumjad N, et al. Pharmacokinetics of mitragynine in man. Drug Des Devel Ther (2015) 9:2421–9.
Suwanlert S. A study of kratom eaters in Thailand. Bull Narc (1975) 27(3):21–7.
Diskuze